Śląskie Mistrzostwa Drwali 2013 w RadzionkowieSpecjalnie na Śląskie Mistrzostwa Drwali 2013 w Radzionkowie przyjechali czołowi zawodnicy, między innymi sześciokrotny triumfator zawodów w Bobrowie i aktualny mistrz Polski Jacek Stochniałek, zwycięzca Międzynarodowych Mistrzostw Drwali 2011 Roman Szala, czy też Jaroslav Perveka, słowacki zawodnik należący do ścisłej europejskiej i światowej.

Wśród 20 zawodników, którzy biorą udział w Śląskich Mistrzostwach Drwali w Radzionkowie, znalazła się Julia Królik, pierwsza kobieta w historii Międzynarodowych Zawodów Drwali. Już po raz trzeci w tym roku konkuruje z innymi drwalami. – Mamy tartak i od dziecka pomagam w nim. Nie mam brata, więc muszę sobie jakoś dawać radę – opowiada 23-letnia Julia Królik. Dlatego piły i trociny to dla niej codzienność. – Tata jest ze mnie dumny i chwali się tym, choć nie chce się do tego przyznać – opowiada dziewczyna.

Śląskie Mistrzostwa Drwali to pierwsza edycja tych zawodów, choć pomysł zrodził się już trzy lata temu. – Oglądałem kiedyś na Eurosporcie relację z takich zawodów i bardzo mi się to spodobało. Stwierdziłem, że to bardzo barwne i ciekawe wydarzenie – wyjaśnia Dariusz Kosiński, organizator Śląskich Mistrzostw Drwali. Chciał takie zawody zorganizować w Polsce, ale napotkał szereg barier głównie związanych z regulaminami federacji drwali. W tym roku udało się przeprowadzić konkretne rozmowy. Nie ukrywa, że chciałby zorganizować kolejne zawody, ale tym razem europejskie.

Zawodnicy musieli się wykazać w pięciu konkurencjach. Mieli za zadanie ściąć 18-metrowe dłużyce i wyznaczyć dokładny kierunek obalania, zmienić łańcuch w pile łańcuchowej na czas, odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy 8 cm, odciąć krążki z dwóch kłód tak dokładnie, jak to możliwe bez uszkodzenia deski znajdującej się pod kłodą oraz obciąć w jak najkrótszym czasie 30 sztucznych gałęzi rozmieszczonych w uporządkowany sposób w tzw. okółkach kłodzie o długości 6 m. Dodatkową konkurencją jest łupanie klocków drzewa siekierą.